Przebywasz za granicą i potrzebujesz OC/AC?

U nas załatwisz wszystko online lub przez telefon!

WYLICZ SWOJĄ POLISĘ

Auta z Holandii – jak sprowadzić i zarejestrować?

Strona główna » Wpisy » Auta z Holandii – jak sprowadzić i zarejestrować?

Wiele osób w Polsce korzysta z możliwości kupowania auta za granicą. Od kilku lat atrakcyjność holenderskiego  rynku samochodowego rośnie, ze względu na bardzo powszechne w tym kraju „auto-okazje”. W Holandii bardzo często można znaleźć zadbane samochody, które mają udokumentowaną historię i rozsądną cenę.

Przepisy podatkowe w Holandii nie sprzyjają posiadaniu samochodów z dużymi silnikami. Właśnie takie auta są sprzedawane w atrakcyjnych cenach. Popularny jest import SUV-ów i samochodów terenowych. Podczas transakcji warto się targować. Najczęściej sprowadzane modele:

  1. BMW X3 i X5
  2. Land Rover Discovery
  3. Renault Laguna
  4. VW Passat

Gdzie szukać samochodów?

W tym kraju bardzo popularne jest bezpośrednie sprzedawanie samochodów przez ich właścicieli.  Można też znaleźć „auto-okazje” w małych komisach, których w Holandii jest bardzo dużo. Dodatkowo, podobnie jak w innych krajach, auta a sprzedaż umieszczane są na stronach internetowych. Dodatkowo w miejscowości Beverwijk zlokalizowana jest jedna z największych giełd samochodowych w Europie. Jest to miejsce gdzie spotykają się holenderscy handlarze samochodów z kupcami z Polski, Czech i innych krajów głównie ze Europy Wschodniej.

Jakich  formalności dokonujemy, aby wywieść auto z Holandii?

Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się przepisy i formalności związane z kupnem samochodu w Holandii.  Aby nabyć samochód w Holandii – należy udać się do urzędu Państwowej Służby Ruchu Drogowego (RDW) lub agencji tych urzędów (jest to odpowiednik polskich wydziałów komunikacji), wraz z osobą, która sprzedała nam samochód.

Dokumentami, które wymagane będą przy przepisywaniu pojazdu na nowego właściciela są:
1. ważny dowód tożsamości
2. dowód przekazania (tenaamstellingsbewijs)
3. dowód przepisania (overschrijvingsbewijs)

Nowy właściciel pojazdu w miejsce overschrijvingsbewijs (dowodu przepisania) otrzymuje przy przepisywaniu pojazdu na swoje nazwisko (bij de tenaamstellingkod przekazania (tenaamstellingscode). Sprzedawca wyrejestrowuje tam samochód, oraz oddaje tablice rejestracyjne. Z kolei osoba, która dokonała zakupu – przedstawia urzędnikom dowód zakupu , dowód osobisty, oraz dowód rejestracyjny. Po dokonaniu wpłaty w wysokości 24 euro, otrzymamy deklarację wywozową samochodu, wraz z nadanymi numerami wywozowymi, które ważne są przez 14 dni od dnia zakupu, lub co ważne do wygaśnięcia badania technicznego.  Dodatkowo osoba kupująca zobowiązana jest wykupić ubezpieczenie OC. Po dokonaniu wszystkich tych czynności  mamy 14 dni, aby wyjechać samochodem z Holandii.

Kolejne formalności – już w kraju

Aby zarejestrować auto  w Polskim urzędzie, musimy przedstawić:

  1. Dokument przeniesienia własności – wystarczy umowa zakupu lub faktura.
  2. Dowód rejestracyjny pojazdu w przypadku Holandii jest to I-część dowodu rejestracyjnego, II-część dowodu rejestracyjnego oraz 1b t.z. małe R D W. Jeśli przyjechaliśmy tym samochodem , posiadamy tablice rejestracyjne ex-portowe – w tym przypadku jest wymagane duże R D W, na którym są nadane tablice wywozowe.
  3. W przypadku pojazdów osobowych wymagane jest potwierdzenie zapłaty akcyzy z urzędu celnego.
  4. Zaświadczenie z urzędu skarbowego – VAT-25 w przypadku gdy importerem jest osoba fizyczna nie prowadzącą działalności gospodarczej, w przypadku firm wystarczy faktura VAT lub VAT-marża.
  5. Przegląd techniczny – zerowy dla pojazdów, które zostały wyrejestrowane za granicą lub nie posiadają aktualnego badania technicznego.
  6. Oświadczenie o tablicach rejestracyjnych, gdy pojazd przyjechał bez tablic rejestracyjnych a jeśli posiada to tablice.
  7. Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS dotyczy firm posiadających osobowość prawną
  8. Opłaty t.j. opłata recykling-owa w wysokości 500 zł (złomowanie) oraz opłata rejestracyjna w wysokości 256 zł.
  9. Oczywiści wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Dlaczego auta z Holandii?

Niewątpliwą zaletą kupowania samochodu w Holandii jest  jego pewniejsza historia – możemy mieć większą pewność, że auto nie jest powypadkowe i nie ma cofniętego licznika.

Przypominamy, że auto zarejestrowane w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

Posiadając polisę turystyczną masz pewność, że to ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty opieki medycznej, wszelkich zabiegów związanych z nagłym zachorowaniem i przede wszystkim koszty transportu medycznego.

ZOBACZ WIĘCEJ